Mistrzostwa 2012
Maskotki Euro 2012

Maskotki Euro 2012

16 listopada 2010 roku w Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się prezentacja maskotek Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012. Są nimi polsko-ukraińscy piłkarze-bliźniacy. Niespełna trzy tygodnie później, europejscy kibice wybrali imiona dla pary sympatycznych entuzjastów futbolu. Slavek i Slavko – takie imiona będą nosić maskotki Euro 2012!

Polska maskotka ubrana jest w białą koszulkę i czerwone spodenki, a ukraińska w żółtą koszulkę i spodenki w kolorze niebieskim. Kolor włosów również nawiązuje do narodowych barw obu krajów.

- Maskotki Euro 2012 tworzą bardzo pozytywny wizerunek Polski i Ukrainy. Są młodzi, dynamiczni i przyjaźnie nastawieni do innych, czyli mają taki charakter, jak państwa przyjmujące turniej - powiedział odczytując zwycięskie imiona maskotek członek UEFA Frantisek Laurinec.

Wyboru dokonali sympatycy futbolu głosujący za pośrednictwem strony http://www.uefa.com/ oraz w restauracjach znanej sieci fast-foodowej (oficjalnego sponsora Euro 2012), w Polsce i na Ukrainie. Wyniki ogłoszono w Kijowie - mieście, w którym odbędzie się uroczysty finał Euro 2012.

Slavek i Slavko otrzymali grubo ponad połowę wszystkich głosów i zdecydowanie zwyciężyli. Na imiona Siemko i Strimko głosowało prawie 30% „wyborców”, propozycja Klemek i Ladko zyskała uznanie w oczach 15% głosujących.

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej Euro 2012 zorganizują Polska i Ukraina. Mecz otwarcia odbędzie się 8 czerwca 2012 roku w Warszawie, finał 1 lipca w Kijowie. W Polsce spotkania będą się odbywać również w Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu, a na Ukrainie w Charkowie, Lwowie i Doniecku.